środa, 19 września 2007

Sakiewki

Jako że proces tkania zajmuje czas pewien, a pomysłu na podręcznik dla nie kumatych nie mam w ogóle to postanowiłam umieścić inny rodzaj mojej twórczości. Haftowane sakiewki. Wszystko haft płaski, dwie sztuki sprzedałam dosyć dawno temu, trzecia wykonałam dla Nidhogga.

Drakkar zrysowany z jakiejś wikińskiej ozdoby. Wyhaftowałam jeszcze inną wersję kolorystyczną, ale niestety zdołałam sprzedać zanim zrobiłam jej zdjęcie.

Kruki Odyna, z wikińskiej monety. Żeby było śmieszniej trzy zamiast przepisowych dwóch.

Orzeł z grosza krakowskiego. Wyhaftowany dla Nidhogga. W stosunku do oryginału nieco uproszczony.
Wszystkie trzy wzory są co prawda oryginalnymi elementami zdobniczymi z epoki, ale nie zostały stworzone jako wzory do haftu. W przypadku haftów wikińskich oryginalne wzory można znaleźć w opracowaniach kurhanów z Valsgarde i Bjerringhoj. Zaś jeśli chodzi o wiek 14 bo z tego czasu pochodzi grosz z którego zrysowany jest wzór sakiewki Nidhogga to wzorów jest wiele i można je zaobserwować na obrazach z ówczesnego czasu np. piękne wzory heraldyczne i roślinne można zaobserwować w godzinkach księcia de Berry ("Les très riches heures du Duc de Berry"). O ile jednak moje wzory wikińskie są po prostu ozdobami w stylu o tyle orzeł Nidhogga jest jak najbardziej możliwym wzorem dla swojego czasu.

4 komentarze:

 1. A ja wczoraj otrzymałam od Wiewiura sakwiewke z oryginalnym sredniowiecznym królikiem :D i jest przeurocza. Dlaczego, Wiewiurze, nie umiesciłas tu zdjec, bylam przekonana że je tu znajde. :> :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Nierstety, nie mamy zdjęcia króliczka, bo wciąż się nie dorobiliśmy aparatu cyfrowego - kożystamy z pożyczanych. Ale gdybyś mogła zrobić zdjęcie, to na pewno je umieścimy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Shaviel vel borowka, wiecie kto...;)4 grudnia 2007 00:38

  Sakiewki piekne, pamietam. Jako ze z niewyjasnionych powodow nie moge dobic do gg i maili pisze tutaj. Wracam 11 XII i chcialabym sie spotkac, mam troche drobiazgow, w tym asortyment do sredniowiecznych rzeczy typu dzwoneczki itp. W razie zapotrzebowania na jakis drobiazg dostepny wylacznie w Nowej Szkocji prosze o zamowienie i to szybko, bo pozostalo pare dni.

  OdpowiedzUsuń